Jdi na obsah Jdi na menu
 


Před Derby

17. 6. 2009

Tipy (Martinův derby-zápisník)

8. GOD BLESS YOU, CK Martin Tour (I. Kub) – Jiří Chaloupka
Napajedelský odchovanec kandiduje na roli „všudybyla" mezi letošními tříletými. Ani jednou ve své kariéře dosud nebyl mimo dotovanou pozici, vyhrát ale nedokázal. V Memoriálu profesora Michala i Velké jarní ceně přiletěl vždy zezadu a po ne zcela optimálním průběhu, od té doby se připravoval na největší dostih svého života.

10. MARIBOR (GER), Martin Tour a MIKO Racing (M. Lisek) – žk. Jan Verner

 Těsným druhým místem ve Velké červnové ceně ukázal, že ani na vytrvalecké distanci jej nelze automaticky odepisovat. Rizikových faktorů je však několik, od svéhlavosti koně přes potřebu optimální pozice v dostihu až po nezkušenost jezdce. Žák už jednou derby vyhrál, ale před dlouhými 77 lety

...

Tipy (www.turf.sk)

GOD BLESS YOU (Security Risk x Miswaki) - spoľahlivý nezvíťazivší kôň je vždy blízko, ale bez výraznejšieho úspechu zostáva nenápadný. V tejto sezóne skončil druhý v Memoriáli V. Michala a vo Velké jarní piaty, keď prichádzal z konca poľa. Z účastníkov VJC mu zrejme najviac prospeje nárast dištancie.Kandidát na umiestnenie do tretieho miesta.

MARIBOR (Pentire x Linamix) najlepší stredoeurópsky dvojročiak uplynulej sezóny sa po suverénním víťazstve v Cene zimního favorita nestratil ani v Nemecku, keď skončil piaty vo Ferdinand Leisten-Memoriali, tamojšom najbohatšom dostihu pre dvojročné kone. Do novej sezóny vstúpil výbuchom v Cene trojročních žrebcov (6. z 10) a podobne pokračoval aj vo Velké jarní (10. z 12). Renomé si trochu poopravil v ultrapomalej Velkej červnovej, kde skončil druhý za Pumpkinom, vzhľadom ku kvalite súperov to však bol len ďaľší schodík na ceste nadol. Bez šance.

...

Čekání, jak se vyspí Maribor

Maribor (vlevo) ve Velké červnové ceněDostat zimního favorita do derby se na první pohled nejeví jako zvlášť složitý úkol, vždyť samotný název onoho vrcholného dostihu dvouletých přímo na klasické dostihy odkazuje. Ale realita je jiná. Od roku 2003 se žádný vítěz Ceny zimního favorita do derby nedostal a v historii samostatného Česka dokázaly oba dostihy vyhrát jen klisny Nora Jeane a Ohne Sorge. Úřadující zimní favorit Maribor tak dokázal velkou věc už samotnou účastí ve vrcholu sezony, na kterou by ještě v polovině května sázel jen málokdo. Nyní trenér Michal Lisek v klidu připravuje temperamentního bělouše na velký den a usmívá se rozruchu, který způsobil angažováním osmnáctiletého žáka Jana Vernera. "Věděl jsem, že v tom koni něco je. Šlo jen o to přesvědčit ho, aby to ze sebe dostal," konstatuje Lisek, pro něhož to bude třetí účast v derby za sebou.


Příběh německého odchovance Maribora (Pentire – Marsixa) v podstatě začal na podzimní aukci BBAG 2007 v Baden Badenu, kde se o něj přetahovali Vojtěch Martin a Zoltán Mikóczy. Krátká dohoda mezi českým a slovenským majitelem nakonec vyústila ve společnou transakci za 22 000 eur a bělouš narozený v hřebčíně Ohlerweiherhof se stěhoval do maďarského Alagu k trenérovi Sándorovi Ribárzskimu.
Muž, který se ve stejném roce mezinárodně proslavil zásluhou sprintera Overdose, vyslal Maribora k dostihovému debutu v rámci slovenského derby-dne a hřebec při tomto seznamovacím startu v jedničkové společnosti finišoval osmý. Mnohem lepší to bylo o měsíc později v Budapešti, kde se pod Garym Hindem vyčlenil stylem "zadrženě 12" ze skupiny nezvítězivších, a ve stejném duchu bělouš pokračoval při návratu do slovenské metropole v zářijové Velké ceně BBAG na 1400 metrů. Tam o půl délky porazil nejen výbornou maďarskou klisnu Illianu, ale nechal za sebou mimo jiné i svého nedělního soupeře Ramblin Scouta.
Poslední start v maďarském tréninku absolvoval Maribor v Ceně zimního favorita a završil čistý hattrick, i když se žokej Jan Rája při hřebcově rozhýbání poměrně nadřel. Zimu už strávil v chuchelské stáji Michala Liska, kam byl přestěhován podle původní dohody svých majitelů. Nový realizační tým se po náročné úvodní sezoně Maribora dostal pod tlak: vstup do letošní sezony v podobě šestého místa v bratislavské Ceně trojročných žrebcov byl v některých dostihových médiích podroben kritice a uspokojivě nedopadla ani Velká jarní cena. Tam Maribor s Jiřím Chaloupkou pracoval od samého startu na špici vedle Heat Seta a v cílové rovině svému tempu podlehl – jako desátý kůň v cíli porazil jen Bleska a Double Rubblea. "Ty předchozí výsledky nasvědčovaly tomu, že to byl raný dvouletý kůň, který měl za sebou těžkou sezonu a který to bude mít jako tříletý složité. Po prvních dvou startech se zdálo, že na derby můžeme zapomenout. Ale věděl jsem, že tam něco je. Má sílu i třídu, ale musí se přesvědčovat, aby podal výkon," vzpomíná s odstupem několika týdnů Lisek.

MariborPo neúspěchu v jarním klasickém dostihu byl o absenci vytrvaleckých schopností Maribora přesvědčen nejen žokej Jiří Chaloupka a autor tohoto zápisníku, ale zřejmě i majitelé. Trenér je však nakonec přemluvil, aby zkusili hřebce ještě ve Velké červnové ceně, angažoval žáka Jana Vernera a zařídil mu jednodenní odklad probíhajícího trestu odnětí bičíku. Maribor, poprvé se stínidly, šel tentokrát zezadu a na distanci sahal po vítězství. Po menší strkanici s volným koněm bez jezdce finišoval o 3/4 délky druhý za Pumpkinem, což je hodnotný výsledek bez ohledu na nepříliš vypovídající průběh dostihu. "Letošní trialy toho moc neřekly, ale myslím, že Červnový pohár nebyl o moc lepší než Velká červnová cena. Spíš mi šlo o to, aby se přes ten dostih dostal do derby. To se splnilo a teď můžeme jen doufat, aby kůň zůstal zdravý," konstatuje Lisek.
Do popředí zájmu se nyní opět dostaly Mariborovy distanční preference, které však trenér stále nechává otevřené s tím, že určující pro výsledek bude hlavně psychická kondice jeho svěřence. Liskův tým se nachází v záviděníhodné situaci: pokud bělouš získá dotované umístění, bude hrdinou a pokud zklame, žádné velké překvapení to nebude. Tedy ideální výchozí pozice. "On v derby vůbec nemusí umístění z Velké červnové potvrdit nebo naopak dosvědčí má slova, že je to kůň dokola. Jsme rádi, že jsme v derby a ambice teď neřešíme," míní trenér.

MariborK určité ostražitosti vede stáj zkušenost s běloušovou starší polosestrou My Dragon, jejíž nervozita a temperament byly před časem na tuzemských drahách pověstné. "Něco ze sestry tam je, ta rodina je sama o sobě příliš chtivá a raná, to ukázali všichni potomci této matky bez ohledu na plemeníka. My Dragon se s tím psychicky nevyrovnala, s Mariborem jako hřebcem je o něco lepší domluva, ale uvidíme, co provede v derby. On je jinak takový kulišák, rád si kousne do lidí a také jinak je lepší, že pracuje brzy ráno a nevidí moc koní kolem sebe." vysvětluje trenér a mimoděk tak objasňuje, proč jeho svěřenec i v neděli nastoupí se stínidly. Trvalý sparing-partner se pro Maribora v pražské stáji CK Martin Tour dosud nenašel, hřebec střídavě pracuje se Swakopmundem, Lordem Silvanem či Mojito a jeho pracovní plán je hodně individuální.
Maribor bude jedním ze dvou pražských koní na startu derby a celkově už čtvrtým svěřencem mladého trenéra v modré stuze. "Musím říci, že do letošního derby jdu s větším klidem než v předchozích letech, i když mám paradoxně labilnějšího koně. Už si tak nepřipouštím ten tlak a samotnou účast beru jako úspěch, vždyť máme jako dvanáctimístná stáj potřetí za sebou koně v derby. Kůň je v pořádku, máme dobrého jezdce, teď už záleží jen na štěstí a Mariborově chuti utíkat," uzavírá Lisek.
Trenér i majitel se budou moci na poslední chvíli odreagovat v zahraničí, jejich Lord Silvano v sobotu běhá ve francouzském Lyonu.

(zdroj: http://derby.bloguje.cz)

...

Lisek: V neděli jsme outsidery

Přesto, že v loňském roce vyhrál bělouš Maribor Cenu zimního favorita ve velkém stylu, jeho letošní výkony před Velkou červnovopu cenu nesignalizovaly, že by se měl postavit na start Českého derby. Druhé umístění z Velké červnové však tuto bilanci proměnil bělouš, kterého v derby povede žák Jan Verner, se v klasickém dostihu objeví. Co od něj čeká jeho trenér Michal Lisek?
„Půjdeme do dostihu jako outsideři, a to je pozice, která nám vyhovuje,“ konstatuje trenér. „Pro mě osobně je úspěchem, že se do derby dostal. Po velké jarní ceně to s jeho ambicemi vypadalo všelijak, ale jsem rád, že jsme neztratili důvěru a Velká červnová cena vyšla tak, jak jsme si přáli. V neděli půjdeme do dostihu , jako by šlo o běžný provozní start, bez tlaku a nervů. Na tohle je Honza Verner výborným jezdcem, zatím se nikdy z ničeho nevyplašil a vždycky provedl v sedle to, co měl. Právě proto jsem rád, že se v neděli objeví v sedle právě on.“
Běloušové a žákovští jezdci obvykle nikde na světě derby nevyhrávají, výjimky však tu a tam potvrdí každé pravidlo. Tým kolem Liska však hodlá i nadále především omezovat jakýkoli psychický tlak. „Uvidíme, jak na tom bude Maribor v neděli psychicky. Pokud se mu zase přestane chtít utíkat, nic s tím zřejmě neuděláme,“ soudí Lisek na adresu nevyzpytatelného koně.
(zdroj: www.paddock-revue.cz)

...

České derby: Kub se těší na premiéru

Nováčkem v pozici trenéra je na startu Českého derby Ivan Kub, který do boje posílá tuzemského odchovance God Bless You. Jeden z plného půltuctu dosud nezvítězivších koní, kteří míří na start Českého derby, má na kontě umístění z Michalova memoriálu i Velké jarní ceny a velkou otázkou je tedy jeho vytrvalost.
„Samozřejmě že nemůžu jistě tvrdit, že distanci 2400 metrů při derby prostojí, na delší trati jsme s ním nestartovali,“ připouští Ivan Kub. „V práci se ale zdá, že by neměl mít s tratí derby problém, a já věřím, že to tak skutečně bude. Máme výborného koně, a moc se na dostih těšíme.“ Kub ovšem připouští, že pro delší práce ho nemůže srovnat s podobně kvalitním koněm, protože druhého jemu rovného momentálně v přípravě nemá.
„Pro neděli si samozřejmě přejeme klidný průběh, v kterém by se v dostihu šikovně schoval. Pokud bychom museli jít z čela, byl by to pro něj asi problém,“ uvažuje trenér nad možnými scénáři. „Spokojeni bychom byli za doběh do sedmého místa, ale kůň je na tom teď vážně dobře, a tak doufáme ještě výš.“
V sedle God Bless You dochází poprvé letos ke změně, Jana Ráju nahradí Jiří Chaloupka, který koně zná z loňských startů. „Rája slíbil angažmá na Simona des Champs, ale Jiří Chaloupka je kompetentní jezdec a určitě s koněm udělá to, co si přejeme a co bude potřeba,“ spoléhá se Kub na staronového jezdce. I přes několik startů v derby v roli jezdce si letos zažije také on účastnickou premiéru, a nebude to mít lehké. „Jezdec ke koni jen přijde a odjezdí ho, trenér jeho přípravou žije daleko víc, a prožije taky podstatně větší nervy,“ upozorňuje Ivan Kub s tím, že současná role je pro něj podstatně náročnější než ta jezdecká…
(zdroj: www.paddock-revue.cz)

...

Velká červnová neřekla vůbec nic (výtah z článku)

Maribor (Jan Verner)Překvapení, bezradnost, rozčarování. Škála výrazů na chuchelské tribuně po doběhu Velké červnové ceny byla široká. Dostih, který měl naznačit něco o rozložení sil v tříletém ročníku, tentokrát neměl s úkolem klíčové předzkoušky derby mnoho společného. Hromadný pád tří koní včetně favorita Mariydiho za prvním obloukem připravil letošní Velkou červnovou cenu o vypovídací hodnotu, zbytek dokonal divoký průběh s volným koněm bez jezdce. Výsledkem byl nejpomalejší ročník od založení dostihu v roce 1952. Pořadí Pumpkin – Maribor – Victory Next by sice za jiných okolností přímo vyzývalo k hlubšímu zamyšlení, ale takto nezbývá než se omezit na pouhý popis událostí. A jedním dechem dodat, že vítězný napajedelský hřebec v barvách stáje Rabbit Trhový Štěpánov navzdory všemu zraje v pozoruhodného koně.
... Malou senzací bylo druhé místo Maribora (Pentire – Marsixa), který byl po matném výkonu z Bratislavy a pražské Velké jarní ceny považován za koně na kratší distance. "Stihl jsem se vyhnout koním, kteří spadli, takže jsem neměl žádný problém. Vzal jsem si koně zvenčí, abych nešel dírami a pak jsem ho jen zmáčkl v cílové rovině. Škoda, že jsem byl druhý – zdálo se mi, že už trochu nemohl a taky čekal na koně, chtěl maličko bočit. Pumpkin byl rozjetý a měl víc sil než Maribor," řekl ve vážnici Jan Verner. "Myslím si, že na 2400 metrů to určitě půjde. Pan Lisek udělal velký kus práce a Maribor by mohl jít v derby hodně dobře. Dnes jsem se jen vezl..."
A vypadá to, že takové svezení by si mladý žák mohl zopakovat 21. června. Alespoň podle trenéra Michala Liska: "Honza jezdí u mě ve stáji a všechny koně zná. K jeho angažmá došlo po dohodě s Jirkou Chaloupkou, který Mariborovi moc nevěřil a já se mu nedivím. Je to dobrý kůň, ale stále nás umí něčím překvapit. Přebíral jsem ho po těžké dvouleté sezoně s tím, že je psychicky labilnější. S derby-distancí nebude mít problém, když všechno půjde jako dnes. Určitě budu bojovat o výjimku pro Honzu Vernera, Velkou červnovou měl jako vstupenku do derby a jsme na tom předběžně domluveni..."

Zdroj: Martinův derby zápisník (http://derby.bloguje.cz)

...

Žiak Ján Verner v sedle Maribora

Trojročný beluš Maribor zo stajne Martin Tour&MIKO Racing absolvuje po prechode od maďarského kouča Sandora Ribarszkeho k českému trénerovi Michalovi Lisekovi tretí štart. Po bratislavskom šiestom mieste a desiatom z pražskej Veľkej jarní ceny (Listed) sa tento krát predstaví vo Veľkej Červnovej cene (rovina NL, 2.200 m, 130,000 Kč). Na chrbát mu zasadne, trochu prekvapujúco, mladučký žiak Ján Verner, ktorý nemá ešte také skúsenosti vo „veľkých“ dostihoch ako jeho starší kolegovia. Doteraz absolvoval 150 štartov, z ktorých dokázal jedenásť premeniť na víťazstvo. Verner bude po Juráčkovi, Hindovi, Srncovi, Rájovi, Suboricsovi a Chaloupkovi siedmym jazdcom na chrbte tohto trojnásobného víťaza. J. Chaloupka, ktorý sa na ňom už dva krát zviezol dal prednosť britskému Golden Eagle po Montjeu trénera Arslangireja Šavujeva. Dostihov sa zúčastní aj druhý Šavujevov zverenec Sadler´sWellsov syn Ivan Poddubny.
Víťaz Veľkej ceny BBAG Baden-Baden Maribor odskočí do dostihov so štartovacích boxov číslo 13.

rosi (zdroj: http://turfsport.eu)