Jdi na obsah Jdi na menu
 


Maribor a God Bless You - přípravné dostihy na VJC

22. 4. 2009

Bratislava: Maribor se jede připravovat

Dostihem, který bude mít možná vyšší kvalitu než slovenská Velká jarní cena, bude podle trenéra Michala Liska nedělní bratislavská Cena primátora Bratislavy. Na start předzkoušky výše zmíněné klasiky totiž směřují i elitní hřebci, kteří poté míří do klasického dostihu v Praze: Arcibaldo a jeho svěřenec Maribor. Ohledně ambicí koně, který je v jeho přípravě, Lisek ovšem aktuálně mnoho neprozradí: „Moudřejší budeme po doběhu. Jde o přípravný dostih, a tak bude nejdůležitější, aby ho absolvoval zdravý,“ konstatuje trenér. „Na startu se sejde velká kvalita, pro všechny jde ale především o předzkoušku a může se proto zrodit i překvapení,“ říká Lisek, který v Bratislavě pošle do boje poprvé koně, jehož spolumajitelem je spolu s Vojtěchem Martinem také majitel Overdose Zoltán Mikóczy.

(zdroj: www.paddock-revue.cz)
-------------------------------------------------------------------------------------

V hlavní roli hřebci

Hlavní trialy na Velkou jarní cenu se tuto neděli odběhnou na chuchelské i bratislavské dráze. Lépe obsazená se zdá slovenská edice, kterou jako distančně vhodnější vybral trenér Olehla pro úřadujícího šampióna Arcibalda (Dashing Blade) a která bude též debutem zimního favorita Maribora (Pentire) v péči nového trenéra Michala Liska. Místní debut čeká i Japova syna Age of Jape. 

V Praze se na Velkou jarní bude v Memoriálu prof. Václava Michala (NL, 3 hř+val., 1400 m, 130.000 Kč) připravovat 9 hřebců. Třídově zatím nejlépe vypadá druhý z loňské Ceny zimního favorita Blesk (Birdstone), ale nemyslím, že právě on by měl v neděli být tím největším favoritem. S výhodou startu v nohách, navíc vítězného, nastupuje valach Iryklon (Nowogródek), který ve dvojkovém klání na 1312 metrů porazil o 3 1/2 délky dalšího z uchazečů Rabbit Zaha. Letošní debut čeká na zástupce domácího chovu God Bless You (Security Risk), třetího z Ceny zimního favorita. Z Polska do Čech v zimě zamířili Velbert (Tioman Island) a Norino (Jape), oba s vítěznými starty na kontě, v Polsku se však mezi špičku ročníku nepropracovali.

(zdroj: www.fitmin.cz)
------------------------------------------------------------------------------------------------------

Česká špička smeruje do Bratislavy
Starohájskej 1700-metrovej Cene trojročných žrebcov dali pred 1400-metrovým chuchelským Memoriálom V. Michala prednosť ralizačné tímy troch popredných členov vlaňajšej českej juniorskej špičky. Do Bratislavy mieri víťaz Ceny zimního favorita Maribor, ktorý vlani uspel aj v bratislavskej Veľkej cene BBAG. Maribor má všetky predpoklady na to, aby patril aj do špičky klasického ročníka, je však otáznikom, ako sa na jeho výkonnosti prejaví prechod od mnohonásobného maďarského šampióna Sándora Ribárszkeho k menej skúsenému Michalovi Lisekovi. Spolufavoritom je víťaz Ceny Masisa a Gerschovho memoriálu Arcibaldo z lotu Čestmíra Olehlu a do len počtu by nemal byť ani Funny Valentine trénera Grzegorza Wroblewského, vlani najlepší český odchovanec ročníka. Medzi tunajšou špičkou by sa mal etablovať aj zverenec Františka Holčáka Age Of Jape, najvyššie hodnotený poľský dvojročiak uplynulej sezóny.

(zdroj: www.turf.sk)
-------------------------------------------------------------------------------------

Je Blesk ve vítězné formě?

Největší favorité Velké jarní ceny se tuto neděli sice představí v Bratislavě, ale i tak se ve Velké Ceně Lbbw Bank CZ (20. Memoriálu Profesora Václava Michala) (NL, 1400 m) objeví několik vážných adeptů na úspěch v prvním díle klasické trojkoruny.

Největší třídou v poli zřejmě disponuje Blesk (1,8:1), který zakončil loňskou sezónu druhým místem v Ceně zimního favorita. Dobře známou věcí ale je, že svěřenci Romana Vítka nebývají při jarních trialech v top formě a toto tvrzení podporují i hlasy z jeho realizačního týmu. Sezónní premiéru zde absolvuje i další ze špičky loňského dvouletého ročníku God Bless You (3,5:1), který v Gerschově memoriálu Bleska porazil o krátkou hlavu, což mu zajistilo zisk třetí dotace. Tento výkon potvrdil pátým místem v CZF. Iryklon (3,5:1) na sebe loni výrazně upozornil především druhým místem v Gerschově memoriálu, kde nestačil jen o 3/4 délky na výborného Arcibalda. Oproti oběma výše zmíněným koním má výhodu startu v nohách, v němž si připsal snadné vítězství. Na druhém místě za sebou tehdy nechal o 3 1/2 délky Rabbita Zahu (5:1), který by ani tentokrát nemusel běžet zadarmo. Na tabuli může zamířit i dvojice nových polských importů. Josefem Váňou chystaný Norino (5:1) sezónu zakončil dvojkovým triumfem a do jeho sedla přicestuje z Anglie Iva Miličková. Velbert (7:1) zavěsil dokonce v jedničkové společnosti, zatím se ale představil maximálně na 1200 metrů a ponese o 2 kila více než jeho soupeři. Z ostatních by mohl překvapit Heat Set (10:1), jehož poslední neúspěch se dá zčásti svést na příliš dlouhou distanc. Devil's Star (7:1) se zatím s podobnou konkurencí neutkla. V nižších kategoriích je sice pravidelně v popředí, ale k průniku do nejlepší pětice bude muset předvést progres. Be Jape (8:1) toho zatím moc nepředvedl a ani délka distance mu na šancích nepřidává.

(zdroj: www.tiparuvpalec.cz)