Jdi na obsah Jdi na menu
 


Karlovy Vary 14.8.2011 - 2.místo God Bless You

14. 8. 2011

Druhým vrcholem odpoledne byla Cena společnosti KMPG Česká republika na 2000 metrů s desítkou vyrovnaných startujících. V dramatickém doběhu se prosadil tříletý ryzák Johannes Kepler, kterého další z chuchelských doyenů Tomáš Šatra nasedlal pro vedoucího muže jezdeckého šampionátu Jaromíra Šafáře. Reprezentant stáje Joly startoval v letošním roce posedmé a podruhé zvítězil. Jaromír Šafář se po dostihu jen usmíval. "byl to pro mě parádní dostih, protože už se kůň choval jako starý mazák, například věděl, kdy má zrychlit, tak to bylo v pohodě. Jediný problém jsem měl, že staršně rychle přešel koně před sebou a dostal se brzy do čela, ale zvládl to myslím, že kdyby na něj přišel kůň, ještě by dokázal zrychlit." Spokojen byl i trenér Šatra. "Konečně začíná ukazovat svou třídu, už na jaře jsem si myslel, že to budre dobrý kůň a začíná to ukazovat, jeho otec se také prosazoval až ve čtyřech letech. Myslím, že ještě neřekl své poslední slovo a bude se zlepšovat." Doběh byl opravdu velmi těsný, mezi prvními osmi koňmi v cíli byly necelé tři délky. O třičtvrtě délky na druhém místě finišoval God Bless You, třetí Old Story ztrácela krk, čtvrtý Pumpkin opět jen třičtvrtě délky. Pátému Devil's Starovi chyběl k lepšímu umístění nos a v průběhu dostihu aktivnímu Private Cowboyovi hlava. 
 

***

Zajímavá konkurence se sešla i v Ceně společnosti KPMG ČESKÁ REPUBLIKA, s.r.o. (II, 2000 m), do níž nastupovala osmička z desítky startujících s ratingy od 79 do 83,5 kilogramů. Vyrovnanost dostihu potvrdil i jeho doběh, když se prvních osm koní vešlo do necelých třech délek. Vítězem se stal po ideálním průběhu JOHANNES KEPLER (10:1), který se sice mezi elitou klasického ročníku příliš nechytal, ale protože jeho původ je hodně pozdní, může v budoucnu slavit úspěchy i na jedničkové scéně. Zároveň také ukázal, že stejně jako pro jeho polobratra Gitana Hernanda by i pro něj měly být dva kilometry optimem. O 3/4 délky zpět obhájil své loňské umístění God Bless You (4,5:1) a pomyslné stupně vítězů uzavřela doposud na kratších distancích úspěšná Old Story (10:1)

***

Druhým nejdůležitějším dostihem dnešního karlovarského odpoledne byla Cena společnosti KPMG ČR, s.r.o. (rovina, kategorie: II, 2000 metrů, 85 000 Kč) v níž se divákům představila desítka velmi slušných koní a odpovídal tomu i poměrně dramatický závěr, v němž bylo v cíly osmičlenné pole koní, přičemž mezi prvním a posledním byly nějaké tři délky.
V anonci na tento dostih jsme na našich stránkách v pátek psali, že by mohli v tomto testu překvapit God Bless You a Johannes Kepler a tak se i stalo. Jen v opačném pořadí.
Reprezentanta stáje Joly tříletého ryzáka Johannes Keplera má v péči trenér Tomáš Šatra a po strhujícím boji jej pro vítězství dovedl žokej Jaromír Šafář, který je zároveň aktuálním leaderem šampionátu rovinových jezdců. Druhé místo tedy obsadil God Bless You s Janem Rájou a třetí Old Story s Milanem Zatloukalem. Na tabuli skončili ještě Pumpkim a Devil´s Star.

Foto: Johannes Kepler s Jaromírem Šafářem (pátí zleva) a God Bless You s Janem Rájou (úplně vpravo)

***

Vyrovnané pole deseti koní, kde se tip na vítěze také určoval obtížně, se sešlo v druhém nejhodnotnějším dostihu odpoledne, v Ceně spol. KMPG Česká republika, s.r.o. Pouze čtyři účastníci v něm čekali na první letošní plný zásah. Spolehlivý pětiletý svěřenec trenéra Kuba God Bless You si přesně po roce zopakoval shodné umístění z tohoto dostihu. Tehdy zůstal na štítě někdejšího vítěze St.Legeru Savignona, nyní mu vítězství uteklo po boji o ¾ délky kvůli silné koncovce hmotnostně zvýhodněného Johannese Keplera. Jaromír Šafář tedy ani po tomto víkendu nemusí opouštět prozatímní vedoucí pozici žokejského šampionátu. Třetím místem potěšila hnědka Old Story, poslední dvě dotovaná místa patřila Pumpkinovi a Devil´s Starovi. Pokus o další karlovarský triumf se tentokrát nevydařil progresivnímu ryzákovi Dhoutovi, jenž skončil v poli poražených. Relativně poražených, neboť rozdíl mezi prvními osmi v cíli byl mimořádně těsný. Pohyboval se v rozmezí pouhých tří délek.