Jdi na obsah Jdi na menu
 


88. Velká jarní cena Holdingu Rabbit CZ

13. 5. 2009

Lisek: Maribor má na vítězství

Po loňském milionovém Zimním favoritovi v Praze se kolem tehdy maďarského zástupce Maribora rozvířila velká očekávání. Do Velké jarní ceny Rabbit už půjde jako svěřenec Michala Liska, a po letošní premiéře v Bratislavě nebude zřejmě patřit k nejužšímu okruhu favoritů.

Souhlasí ale s tímto hodnocením jeho trenér? „ Uvidíme,“ konstatuje s tím, že Mariborovi bratislavská premiéra z hlediska dalších startů zřejmě pomohla, byť v ní doplatil na ne zrovna šťastný průběh dostihu. „Tehdy se situace vyvinula tak, že to prostě na velký výsledek prostě nebylo, ale věřím, že pokud budeme mít v neděli štěstí, může se nám dostih povést.“

Na otázku, jak konkrétně by si z výsledkového hlediska povedený dostih představoval, Lisek upřesňuje: „Rád bych, abychom vyhráli. Maribor je koněm, který ten dostih vyhrát může, ovšem není úplně jednoduchý z psychického hlediska. Řekl bych, že pro úspěch potřebujeme, aby v neděli neměl žádné problémy…“konstatuje trenér, který už triumf ve Velké jarní ceně zažil s Lordem Silvanem.

(zdroj: www.paddock-revue.cz)

Dostihový infoservis TMM

Realizační týmy v dubnu vybíraly z dvou základních variant přípravných zkoušek, v Praze a Bratislavě. Ve slovenské Ceně trojročných žrebcov (1700 m) dominoval nový import stáje Bača Palkovice, šampión loňských dvouletých koní v Polsku Age of Jape, nového svěřence Františka Holčáka, usilujícího o rekordní sedmý triumf v historii tohoto dostihu, i v Praze pojede rutinovaný žokej Jean-Pierre Lopez. Třetí na petržalské dráze finišoval nejlepší český dvouletý hřebec Arcibaldo stáje Wrbna Racing, v jehož sedle bude světoběžník s českým domovem Gary Hind, a šesté místo tam obsadil vítěz říjnové Ceny zimního favorita Strike Sportu Maribor, bělouše stáje Martin Tour & MIKO Racing, kterého před letošní sezónou převzal od maďarského trenéra Ribárszkiho chuchelský kouč Michal Lisek, povede žokej Jiří Chaloupka.

Zatím naprosto suverénní žokej Václav Janáček, jenž díky neuvěřitelným dvaceti vítězstvímim za prvních šest víkendů sezóny s obrovským náskokem vede průběžné pořadí CK Martin Tour Cupu - šampionátu rovinových jezdců, bude v sedle lehkého vítěze pražské předzkoušky: robustní valach stáje Zámecký vrch Iryklon s přehledem vyhrál Velkou cenu LBBW Bank CZ (Memoriál prof. Michala, 1400 m) o dvě a čtvrt délky před jediným nezvítězivším aktérem nedělního magnetu, ale i tak příslušníkem ročníkové špičky God Bless You (ž. Rája, CK Martin Tour), za nímž o tři čtvriny délky finišoval Heat Set (ž. Radek Koplík) letos hodně úspěšně zahájivší stáje Martin Wolf-Clint. Další dvě délky zpět obsadil pátou příčku tmavý hnědák DS Pegas, stříbrný v loňské Ceně zimního favorita Strike Sportu Blesk, do jehož sedla byl nyní angažován irský žokej Liam Keniry.
(zdroj: www.paddock-revue.cz)

Kub: Rádi bychom "na tabuli"

Dvojice chuchelských nedělních vrcholů bude tento týden zajímat také některé z trenérů, jejichž exkurze mezi elitou nejsou až tak častou událostí. Ivan Kub nasedlá do Velké jarní ceny Rabbit CZ God Bless You, který velmi uspokojivě absolvoval Michalův memoriál a určitě by měl promlouvat výrazně minimálně do souboje o štědré „majitelské“ dotace pro koně českého chovu. „Je v pořádku a na dostih se těšíme,“ hlásí o něm trenér Kub. „Řekl bych, že připraven je v rámci možností optimálně, ale konkurence je veliká. Tenhle dostih nebude žádná procházka,“ připomíná s tím, že svého svěřence by velmi rád viděl v cíli mezi prvními pěti. „Máme dobrého žokeje i poměrně výhodný los, snad nám to pomůže,“ doufá trenér.

(zdroj: www.paddock-revue.cz)

Martinův derby-zápisník

God Bless You (Jan Rája)... Posledním ze zúčastněných domácích trenérů, kteří mohou po Velké jarní ceně hledět k derby s optimismem, je Ivan Kub. Ani jeho God Bless You (Security Risk – Gold Palatia) neměl ideální průběh dostihu, v závěru jej však žokej Jan Rája dokázal rozhýbat k důrazné koncovce a také pro něj přišel cíl příliš brzy. Hnědák ze stáje CK Martin Tour se tak jeví být dalším členem nezvykle silné sestavy tříletých hřebců českého chovu. "Jsem spokojený, ale je pravda, že při lepším průběhu jsme mohli být klidně třetí. U 1000 metrů dostal dost facek a před cílem Honzu zavřeli, takže nemohl posledních 50 metrů prakticky jezdit. Ale hřebec prokázal třídu a šel koncem, takže se těším na derby," vysvětloval Kub. God Bless You je podle něj koněm, který umí odpočívat v práci i dostihu. Ani jeho ve Velké červnové ceně neuvidíme – měsíc mezi VJC a derby plně využije k regeneraci.

Pro zbytek pole se derby momentálně zdá být příliš dlouhou či jinak vzdálenou metou. Zimní favorit Maribor (Pentire – Marsixa) na míli ničím nepřesvědčil, že by mohl uspět na delší distanci. Už v paddocku bylo znát, že jeho loňský náskok před pozdnějšími soupeři je vyčerpán. "Zpočátku se hnal dopředu, ale na začátku cílové roviny jsem cítil, že už asi nezabere. Připadalo mi to podobné jako u jeho polosestry My Dragon, možná bude doma na kratších tratích," přemýšlel žokej Jiří Chaloupka.

 (zdroj: http://derby.bloguje.cz)