Jdi na obsah Jdi na menu
 


ZÁŘÍ, ŘÍJEN, LISTOPAD, PROSINEC 2008

15. 12. 2008

Baden Baden: Dostihové zklamání a radost z ročka

03.09.2008

Dnešní Coolmore Stud - Baden-Baden-Cup Listenrennen v Baden Badenu pro klisny na 1200 metrů měla absolvovat i svěřenkyně Michala Liska My Dragon, nakonec ale na start dostihu nenastoupila pro problémy ve zdravotní dokumentaci. Dostih vyhrála Best Joking (Big Shuffle) pod L. Hammer – Larssenem.

***

Baden: Majitel bude požadovat náhradu

Se čtyřmi koňmi se pokusil letos v Baden Badenu startovat trenér Michal Lisek, jenom dva mu ale nakonec němečtí komisaři pustili na start. Ave Ransom na jaře, ani My Dragon dnes, neměli totiž v pořádku zdravotní dokumentaci. „A to jsem dával po jarní zkušenosti zdravotní dokumentaci speciálně prověřit,“ konstatuje majitel koní Vojtěch Martin. „Ještě minulý týden jsem byl ujištěn, že je všechno v pořádku. Jenže v Německu nakonec všechno v pořádku nebylo, a tentokrát je bohužel vina jednoznačně na straně pražských veterinářů. Jestliže je mezi vakcinacemi předepsáno minimálně 150 dnů, a my dostali razítka, která svědčí o kratší lhůtě, postupovali Němci samozřejmě v souladu s pravidly, jestliže nás vyloučili.“ Pro Martina dvojnásobně nepříjemná situace, a navíc zbytečná cesta do Německa, kam si „vyrazil“ i žokej Jiří Chaloupka. „Všechno to bylo zbytečné díky chybě pana veterináře Krupila,“ konstatuje Martin. „A já jsem rozhodnut, že tentokrát se s tímto konstatováním nesmířím. Protože chyba je jednoznačně na straně veterinářů, budu od nich požadovat úhradu nákladů, které se s tímhle zbytečným výletem pojily,“ dodal pobouřený majitel.

***

Češi nakupovali v Badenu

Čeští kupci dnes už tradičně na badenské dražbě ročků patřili mezi nejaktivnější. V průběhu odpoledne sáhl z českých majitelů relativně hluboko do kapsy Jiří Charvát, když zakoupil nepojmenovanou klisničku po tvrdém mílaři Dr Fongovi za 43000 eur. Jiří Trávníček zaplatil za nepojmenovaného hřebce po Generous za 40 tisíc a Vojtěch Martin dal za hřebce Timber po Dashing Blade dvaadvacet tisíc.

(zdroj: www.paddock-revue.cz)

***

Baden-Baden: Stáj Martin Tour vydražila polobratra Teddy Ready

 Z pohledu českého turfu nejvýznamnější evropská dražba ročků - dražba v Baden-Badenu - ukázala již první den, že do českých stájí se po loňském útlumu vrátil optimismus. První den čeští majitelé a trenéři vydražili 8 ročků za celkových téměř 140 tisíc euro. Nejdražšího ročka získal Jiří Trávníček, který za 40.000 euro vydražil v Anglii narozeného tmavého hnědáka po Generous z Adees Dancer (Danehill Dancer), jejíž matka Note dala v chovu 2 back-type vítěze a je bábou dalších 4. Jiří Trávníček se stal též novým majitelem tmavého hnědáka Eldorado, za 10.000 euro vydraženého syna hřebce Noroit (Monsun) a dvojnásobné vítězky Exotic Queen (Tannenkönig). Druhý nejdražší nákup uskutečnil Arslangirej Šavujev, který za 28.000 euro vydražil syna úspěšně začínajícího plemeníka Sholokhova a klisny Santuzza's beauty. Velmi zajímavý nákup se podařil stáji Martin Tour, která za 22.000 euro získala hřebce Timber (Dashing Blade), polobratra vítěze Slovenského derby Teddy Ready. Eduard Kotáb získal za 18.000 euro hřebce Triton po Black Sam Bellamy z Tosca Stella, Jiří Charvát za 13.000 euro hřebce Sword Sultan po Sulamani z Sappho, František Hrubý za 5.500 euro hřebce po Royal Dragon z Bubulina (Königsstuhl) a Chris Richner vydražil pro Martina Wolfa hřebce po Banyumanik z Susan, který stál 3.000 euro.

(zdroj: www.fitmin.cz)

***

Lord Silvano zamíří do Pardubic

23.09.2008

Uspokojivé „tabulové“ umístění Lorda Silvana ve Velké ceně českého turfu pro loňského vítěze Velké jarní ceny s největší pravděpodobností znamená definitivní odklon od mílových tratí a vykročení vytrvaleckým směrem, do kategorie, kde je na dosah i poměrně vratký český vytrvalecký trůn. „V neděli trať zvládl dobře, ale předpokládal jsem, že bude vytrvalý, takže to takové překvapení nebylo,“ dal se po nedělním výkonu slyšet trenér Michal Lisek s tím, že Lorda Silvana sice momentálně nečeká další exkurze do Longchamp, ovšem ani jeho další cíl není tak docela očekávaný. „Pardubický dostih na 1900 metrů mi na tamní dráze už loni připadal pro Lorda Silvana poněkud krátký. Bude-li v pořádku, vyzkoušíme s ním v příštím startu Pardubický St. Leger,“ odkrývá nejbližší plány.

(zdroj: www.paddock-revue.cz)

***

Most: Swakopmund nyní do Pardubic

27.09.2008

Triumf Swakompunda se na mostecké dráze sice rodil „horko těžko“, nakonec se ale letošní účastník českého derby po roce a dvou týdnech opět vracel z dostihu jako vítěz, a trenér Michal Lisek s ním mohl být spokojen. Poslední místo z Baden Badenu je zapomenuto, a populární „Sváťa“ se může soustředit na další starty. „Ukázal, že pořád umí vyhrávat, a to je určitě dobře,“ pochvaluje si Lisek, který se Swakompundem nyní zamíří do Pardubic. „Vím, že tamní dráha není pro špičkové rovinové koně ideální, ale jinde pro něj v našem regionu dostih není, a do Francie s ním už letos jet nechceme takže je pardubický dostih jediným možným řešením,“ domnívá se Lisek po mosteckém triumfu.

(zdroj: www.paddock-revue.cz

***

Chuchle: Maribor s vysokými ambicemi

03.10.2008

Zatímco v Paříži bude v barvách Zoltána Mikóczyho startovat v nedělním sprintu hvězdný Overdose, nastupující hvězdičku s majitelským podílem téhož majitele může v neděli sledovat také Praha. POd stájí Stall CK Martin Tour&SCH Racing Syndicate, v jejíchž barvách startuje maďarský Maribor, se totiž skrývá společný projekt Mikóczyho a českého majitele Vojtěcha Martina, jehož žlutočerné barvy jsou na našich drahách dobře známé.

Kůň chystaný v Maďarsku je však v tomto smyslu novinkou, majitel s ní však zatím mohl být spokojen. „Maribor nám zatím dělá radost,“ připouští spolumajitel koně. „Zejména bratislavské vítězství bylo hodnotné, vždyť porazil Ilianu, a ta měla na kontě slušný úspěch v německých listed,“ líčí Martin Mariborovu minulost. Nás ale spíše zajímá blízká i vzdálenější budoucnost. „Po minulých výkonech nemůžeme do Prahy jet bez ambicí. Budu rád, když absolvuje dobrý dostih, a přijde z pražské dráhy zdravý,“ líčí Mariborův spolumajitel s opukazem na skutečnost, že dráha skutečně není v dobrém stavu a vyžaduje komplexní péči. „Věřím, že Maribor může bojovat s Arcibaldem i dalšími, a pokud se dostane mezi první tři, budu spokojen. Vlastně ani až tak moc o vítězství nestojím, vždyť vítěz Ceny zimního favorita jako tříletý obvykle mnoho nedovede.“
Po pražském startu Maribora pak ještě čeká cesta do Baden Badenu, kde by měl absolvovat zřejmě poslední letošní start. „Poté je možné, že se na zimu vrátí do Prahy a bude v přípravě u Michala Liska, takhle jsme se s panem Mikóczym prozatím dohodli,“ říká Vojtěch Martin.
(zdroj: www.paddock-revue.cz)

***

Ohlasy na vítězství Maribora v Ceně Zimního Favorita

05.10.2008

Bílý Maribor dobyl i Prahu. Jako favorit nastupovl na start vítěz Ceny Masise a Gerschova memoriálu Fondů Conseq Invest, v ČR dosud neporažený tmavý hněák stáje Wrbna Racing Arcibaldo (2,35:1). První syn vynikající Arganty však pod žokejem Martinem Srncem zůstal v prvních dvou třetinách rychlého dostihu v zadní části pole a jeho finiš nestačil na více než těsné čtvrté místo za bronzovým Bohemian Wango (M&S Racing - HUN, ž. Suerland, 5:1). Téměř tři délky před ním finišoval nejlepší z domácích zástupců Blesk (DS Pegas, 8:1), kterého při trestu stájové jedničky Lukáška přijel podpořit irský mladík Liam Keniry. Ale nikdo z nich, ani z ostatních, neměl nárok na bělouše Maribora, jenž pod žokejem-šampiónem 2004 a 2005 Janem Rájou triumfoval jistě o dvě délky v novém rekordu dostihu 1:40,92 (počítáno od roku 1997 - zavedení cílové kamery, v roce 1982 vyhrál Visconsin za 1:40,5). Svěřenec maďarského trenéra Sándora Ribárszkiho reprezentuje česko-slovenský syndikát CK Martin Tour (pana Vojtěcha Martina) a SCH Racing (pana Zoltána Mikóczyho) a kromě svého debutu, jímž bylo v červenci osmé místo v bratislavské Ceně Muscatita, neprohrál. Postupně opanoval menší dostih v Budapešti (o dvanáct délek), bratislavskou Cenu BBAG (před vítězkou německého listed Illianou) a nyní i pražský vrchol pro dvouleté. Pátým místem byl odměněn God Bless You (CK Martin Tour, ž. Chaloupka, 16:1), jenž udával většinu dostihu tempo, dotovaná byla ještě šesté a sedmé místo, na nichž finišovali Funny Valentine (Rabbit Trhový Štěpánov, ž. René Koplík, 40:1) a druhý spolufavorit, německý Vegacino (H. Kagel, ž. Hind, 4,5:1).
(zdroj: Dostihový infoservis TMM - Paddock Revue)

Regionálna prevaha maďarských dvojročných koní sa potvrdila v chuchelskej Cene zimního favorita Strike Sportu na 1600 metrov o 1 000 000 Kč, kde sa medzi zverencov Sándora Ribárszkeho vklinil domáci Blesk. Pomerne suverénne zvíťazil Maribor zo spoločnej stajne CK Martin Tour a SCH Racing Syndicate, ktorý sa pod Janom Rájom na začiatku roviny posunul do vedenia, vytrval tam prakticky bez ohrozenia a vyhral v špičkovom čase (pre dvojročiaka) 1:40.92. Zverenec Romana Vítka Blesk zo stajne DS Pegas dobehol dve dĺžky za víťazom a sám za sebou nechal o 2 3/4 dĺžky ďaľšieho Ribárszkeho zverenca Boheme Wango, ktorý udržal tretí honorár o krk pred neskoro útočiacim Arcibaldom. Nemecký účastník Vegacino obsadil poslednú dotovanú priečku - siedmu.
(zdroj: www.turf.sk)

Vrchol dvouletých se stěhuje do Maďarska

Maďarským triumfem skončila 70. Cena zimního favorita Strike Sportu. Poměrně snadno totiž zvítězil svěřenec trenéra Ribarszkého Maribor (4,5:1) podporovaný žokejem Rájou, přestože oblouk absolvoval hodně zvenčí a rozdal tak hodně metrů.

V rovině ho nikdo nedokázal výrazněji ohrozit a může mít před sebou zajímavou budoucnost. Otázkou je na jakých distancích zakotví, protože jeho polosestra My Dragon má evidentně sprinterské vlohy, ovšem otec Pentire slavil největší úspěchy na tratích přes dva kilometry. Nejlepším z domácích byl trochu překvapivě Blesk (8:1). Před startem se sice zdálo, že míle pro něj může být trochu dlouhá, na dráze to tak ale nevypadalo. V průběhu dostihu se držel na ideální pozici blízko čela na bariéře a v závěru dokázal ještě zrychlit. Třetí místo obsadil tréninkový druh vítěze Boheme Wango (5:1), který do roviny točil z druhé pozice a poté především hájil své umístění. Favorizovaný Arcibaldo (2,3:1) útočil tradičně z chvostu pole a tentokrát stihl svým spídem čtvrté peníze. Určitě mu příliš nesvědčil fakt, že první polovina dostihu byla výrazně pomalejší než ta druhá. V rychlém závěru totiž mohl jen těžko stáhnout náskok svých soupeřů. Své příznivce určitě nezklamal tabuli doplnivší God Bless You (16:1), který většinu dostihu udával tempo. Za tento výkon byl ohodnocen známkou 80,5 kg a zajímavé jistě je, že v probíhajícím století dosáhli jen další tři čeští odchovanci vyššího ratingu, z nichž dva byli rovněž potomky Security Riska.
(zdroj: www.tiparuvpalec.cz)

***

Maribor se do Budapešti nevrátí

30.11.2008

Vítěz Ceny zimního favorita z Prahy Maribor, který je nejvýše hodnocených středoevropským dvouletkem letošní sezóny, zůstává v pražském tréninku. Potvrdil nám to spolumajitel Zoltán Mikóczy s tím, že kůň zůstává v Praze dle původní majitelské dohody a u trenéra Michala Liska se bude chystat na klasické české dostihy. „Plán je absolvovat s ním české klasiky, a pokud by bylo všechno v pořádku, pak by také zkusil maďarské derby,“ říká Mikóczy, jehož dostihově proslavil nejlepší středoevropský sprinter Overdose v letošním roce a majitel doufá, že se s ním dočká ještě spousty dalších radostných okamžiků i v příštím roce. Jeho největší klasickou nadějí však má být právě Maribor, jehož spolumajitelem je i Vojtěch Martin.
Michal Lisek, který má Maribora v přípravě v posledních týdnech, je ve výrocích před tříletou sezónou letošního Zimního favorita opatrný. „Bylo tu dost koní, kteří zazářili jako dvouletí, a ve třech letech žádnými hvězdami nebyli. Doufám, že to Mariborův případ nebude, ale více budeme vědět na jaře...“ konstatuje trenér, který přípravu koně převzal od Sándora Ribárszkiho.

(zdroj: www.paddock-revue.cz)

***

Klasifikácia turf.sk: Dvojročným lídrom na Slovensku je Maribor

15.12.2008

Najmladší ročník bol veľmi kvalitný, respektíve, kvalitní boli jeho v Nemecku kúpení príslušníci, ktorí sa stretli vo Veľkej cene BBAG, dostihu, ktorý sa pomaly dostáva na úroveň Henckel-Memorialu, najkvalitnejšeho stredoeurópskeho testu dvojročných koní.

Vo Veľkej cene BBAG sa presadili v Maďarsku trénovaní dvojročiaci Maribor a Illiana.
Maribor (Pentire x Linamix) debutoval v Bratislave ôsmym miestom v Cene Muscatita, ale potom zaznamenal víťazný hattrick, keď vyhral o 12 dĺžok Maiden v Budapešti, potom zmienenú Veľkú cenu BBAG a chuchelskú Cenu zimního favorita, a sezónu zakončil piatym miestom v najbohatšom nemeckom dostihu pre dvojročné kone, vo Ferdinand Leisten-Memoriali na 1400 metrov o 150 000 €. Po sezóne sa Maribor od maďarského šampióna Sándora Ribárszkeho presťahoval k českému trénerovi Michalovi Liskovi a je otázne, ako v budúcej sezóne nadviaže na výkony z roku 2008

Maribor v Česku dosiahol na 80 kg

  Rovnako ako na Slovensku, aj v Česku sú na vrchole rebríčka dvojročiakov maďarské kone, konkrétne Maribor a Boheme Wango, medzi ktorých sa v Cene zimního favorita vklinil domáci Blesk.

 
Cena zimního favorita mala veľmi vysokú úroveň, čo sa prejavilo špičkovým časom - najlepším za posledných 20 rokov. Maribor (Pentire x Linamix) si so súpermi poradil veľmi suverénne a v klasifikácii turf.sk získal známku 80, najvyššiu od čias Nory Jeane, ktorá ako dvojročná dokázala poraziť aj staršie kone.
  Voči zvyšku poľa bol suverénny aj
Blesk (Birdstone x Arch), ktorý v troch štartoch ukázal systematický progres (63-68.5-79). Jeho otec, víťaz Belmont Stakes Birdstone, aj materský otec Arch, boli neskorí dvojročiaci, takže sa dá očakávať, že Blesk bude patriť k špičke aj v klasickom ročníku.

  O tretiu priečku sa delia tretí a štvrtý z Ceny zimního favorita, Mariborov tréningový kolega Boheme Wango a syn šampiónky Arganty Arcibaldo. Zaujímavosťou je, že
Boheme Wango (Okawango x Lomitas) vo svojej domovine vôbec neštartoval. Kariéru zahájil v Taliansku piatym miestom v Maiden v Miláne a potom vyhral Maiden v Merane (4. Arcibaldo). Po Zimnom favoritovi dobehol tretí v rakúskom Henckel-Memoriali a sezónu zakončil siedmym miestom v kvalitne obsadenom dostihu v Ríme. Vzhľadom k pôvodu bude Boheme Wango jedným z hlavných favoritov maďarského Derby a to isté možno smerom k českému Derby konštatovať o Arcibaldovi (Dashing Blade x Monsun), ktorý mal v Cene zimního favorita na prvý pohľad nepriaznivý priebeh, ale podrobnejšia analýza odhalí, že 350 metrov pred cieľom bol k Mariborovi a Bleskovi bližšie než v cieli, takže nemôže byť nad Bleskom, tak ako v oficiálnom Generálnom handicape.

  Arcibaldo je veľmi dobre disponovaný nielen vytrvalostne, ale aj rýchlostne, čo predviedol v Cene Masisa na 1200 metrov, kde v závere poriadne natiahol nohy a zvíťazil, čím si zabezpečil najvyššiu priečku medzi dvojročiakmi na krátkych tratiach, o ktorú sa delí s Rabbit Zamidnar.
 
Rabbit Zamidnar (Zamidnar x Elmaamul) bola jednoznačne najlepšou kobylou juniorského ročníka. V Generálnom handicape síce dostali prednosť perspektívna pardubická zimná kráľovná Princess Of Gracie (Arch x Blush Rambler) a stagnujúca zimná kráľovná Magma (Sorbie Tower x Jape), tie však „len” vyhrávali v podobnej konkurencii, akú Rabbit Zamidnar deklasovala rozdielom triedy.
  Rabbit Zamidnar hneď pri debute ukázala extrému rýchlosť, keď dostih na 1200 metrov vyhrala o 10 dĺžok, pričom sa v záverečnej štvorstovke dostala pod 23 sekúnd. Preto prekvapilo, keď sa objavila na štartovej listine 1750-metrovej Pardubickej zimnej kráľovnej, ktorú úspešne odsabotovala pred štartovými boxami. Potom v dvojkovom Memoriáli Josefa Šacha na 1200 metrov opäť vyhrala rozdielom triedy, ale jej realizačný tím sa nechal zlákať polmilónovou dotáciou a poslal ju na extrémnu, 1800-metrovú dištanciu Yoko Cupu, kde sa v závere vyslovene trápila, ale napriek tomu udržala solídnu tretiu priečku za Arcibaldom a Demon Magicom.

  
S dvojročiakmi môžu byť spokojní aj českí chovatelia, pretože v najužšej špičke kvalitného ročníka je aj niekoľko domácich odchovancov, menovite piaty a šiesty z Ceny zimního favorita God Bless You (Security Risk x Miswaki) a Funny Valentine (Look Honey x Nikos), a druhý z Ceny Masisa Yankee Doodle (Look Honey x Dara Monarch), hodnotený za pomerne blízke ôsme miesto z Ceny zimního favorita.

text: Branislav Ondera 

(zdroj: www.turf.sk)