Jdi na obsah Jdi na menu
 


ROK 2007

22. 12. 2007

86. Velká jarní cena RABBIT CZ, a. s.

22.05.2007

Vysokým favoritem (1,5:1) byl netrpělivě očekávaný sedmimiliónový nákup stáje Dr. Charvát Blue Coral (žokej Jiří Palík), který však při své pražské premiéře doplatil na neuvěřitelnou smůlu ve startovních boxech. Při zavádění se v nich totiž převrátil vedle stojící Pate a Blue Coral se zranil buď přímo kontaktem s ním, nebo prudkým pohybem při nastalé nervozitě. Startérka pak zvolila správný postup a otevřením boxů nechala zjitřenou atmosféru uklidnit, již zavedené koně vystoupit a předstartovní proceduru opakovat. Velmi vzodorvitý byl loňský šampión dvouletých, letos debutující Mirisk a v dostihu pak žokej Georgijev jen s největší námahou ovládal extrémně nepoddajného Le Barona.

První čtvrtinu trati odcválali účastníci ve velice pomalém tempu, načež z čelní pozice nasadil k trháku Lord Silvano, soupeři jej nechali uniknout a reprezentant stáje CK Martin Tour točil pod žokejem Jiřím Chaloupkou do cílové roviny s enormním náskokem osmi délek. Svěřenec Michala Liska Lord Silvano sice ani po předchozím vítězství v dostihu II. kategorie k hlavním favoritům nepatřil, ale při takovémto průběhu už v závěrečné šestistovce neměl s uhájením náskoku zásadní problém a vyhrál v čase 1:40,25 o délku a čtvrt před marně se blížícím druhým favoritem Another True Storym (žokej Radek Koplík, stáj YOKO). Překvapivé třetí místo vybojoval outisder domácího chovu Shaman (žokej Václav Janáček, stáj K-K Metal) před Mr Dariem (YOKO) a Patem (Wrbna Racing). Indisponovaný top-favorit Blue Coral neměl v dostihu světlý moment a skončil poslední.

Pro stáj CK Martin Tour pana Vojtěcha Martina i pro trenéra Michala Liska dosáhl Lord Silvano první klasický triumf, takticky bravurní žokej Jiří Chaloupka se plného zásahu na klasickém fóru dočkal (podruhé v kariéře) po deseti letech, v sedmadevadesátém triumfoval ještě jako žák v St. Leger s Librillou.  

***

Nečekaný triumf valacha Moonraina

09.06.2007

 

... Nečekaný triumf v "dvoujkové Ceně společnosti KUHN - BOHEMIA (2000 m) si na úkor favoritů v Mostu zajistil nejméně zatížený valach Moonrain pod Ingrid Koplíkovou... 

***

Jiří Chaloupka: Lord Silvano vypadá jako vytrvalec

21.06.2007

Čekatel na vítězství v Českém derby Jiří Chaloupka se pro účast v něm rozhodoval mezi vítězem Velké jarní ceny Lordem Silvanem a suverénním vítězem vytrvaleckého Červnového poháru ČMS Charleyem, který se jako historicky první valach zúčastní boje o naší modrou stuhu. „Byla to těžká volba, ale nakonec jsem si vybral Lorda Silvana, myslím, že je to lepší kůň,“ prozradil Jiří Chaloupka. „Vypadá jako vytrvalec, ale vše samozřejmě ukáže až samotný dostih. Charley má také dobré šance a pokud by Silvano neprokázal svoji vytrvalost, mohl by ho i porazit. S číslem jedna asi budeme muset jít po startu do čela, a pokud dostih bude rychlý, v oblouku přenecháme někomu roli vodiče, ale pokud bude tempo pomalé, asi na vedoucí pozici setrváme.“

***

Lord Silvano v Derby očima jeho trenéra Michala Liska

25.06.2007 

„Trochu mě mrzí, že měl Lord Silvano špatný průběh. V půlce roviny ho Honza Rája a Pedroza dost zavřeli, ale s tím nic neuděláte, to jsou dostihy. Je to o štěstí a my jsme si to štěstí vybrali dřív, dnes ho měli zase jiní. Ohledně tempa nebyl žádný problém, ale potíž byla, že v půlce roviny ten kůň chtěl jít a nemohl, neměl kudy. S Jirkou Chaloupkou jsme se bavili po doběhu a myslíme si, že Lord Silvano dokáže jít i dostih na této trati a že mohl být třeba pátý. Nebude to sice super vytrvalec, ale dokáže to zvládnout. Škoda té kolize, ale šel dobře a jsem s ním spokojený."
***

Ebreichsdorf: Vítězný Swakopmund

12.08.2007 

.... Otsunami Rennen pro dvouleté na 1100 metrech vyhrál Swakopmund trenéra Michala Liska pod Jiřím Chaloupkou... 

... Další triumf českých barev získal dvouletý Swakopmund (Golan) ze stáje CK Martin Tour, který po dvou druhých místech slavil premiérový triumf v Otsunami Rennen. V jeho sedle byl žokej Jiří Chaloupka...

...V Otsunami-Rennen pre dvojročné kone na 1100 metrov o 7000 € s prehľadom zvíťazil favorizovaný Swakopmund zo stajne CK Martin Tour, pričom mu k víťazstvu značne pomohlo poštartové zaváhanie maďarského Karandzera, ktorý drvivým záverom stihol len druhé miesto pred ďaľším českým zástupcom, debutantom Kevin The Knightom, ktorý odvodil väčšinu trate. Štvrtú priečku vybojoval slovenský Imerio a druhá slovenská reprezentantka Hohetatra skončila ôsma z deviatich...

***

Impozantní vítězství klisny My Dragon

19.08.2007 

Ve 1400m ceně II. kategorie pro dvouleté klisny stylem start-cíl dosáhl impozantního triumfu žokej Jiří Chaloupka s podruhé startující bělkou stáje CK Martin Tour My Dragon (favoritka Mantilla skončila o pět délke druhá). 

***

Bratislava: Swakopmund opět vítězný

09.09.2007 

Žokej Jiří Chaloupka vyhrál v sedle Swakopmunda Velkou cenu BBAG pro 2-leté koně na 1400 metrů o 22000 EUR, když mezi 14 dvouletými těsně uhájil první místo před dotahujícím maďarským Vitulusem. „Chtěl jsem koně pošetřit a tak jsem ho v posledních metrech jezdil rukama, s podporou biče by bylo vítězství jasnější,“ konstatoval Chaloupka. „Jsem ale moc rád, že to vyšlo, kdybychom tenhle dostih prohráli, moc bych si to vyčítal…“

Velká cena BBAG Beden – Beden (L, 1400m) soustředila na svůj start plné startovní pole, kde mnoho dvouletých v kolonce otec mělo zvučná jména jako Black Sam Bellamy, Dashing Blade, Golan, Seattle Dancer. Mezi favority patřil především Over Play (Hamond) dvojnásobný maďarský vítěz (přitom stal 4 tisíce EUR, při přepočtu nám vyjde skutečně lidová cena), náš Swakopmund i Connex. Dostih se však vyvinul v duel jednoho z favoritů Swakopmunda a značně podceňovaného Vituluse, ze kterého vyšel nakonec nejlépe náš Swakopmund. To je dobrá zpráva pro náš turf, protože tu máme hřebce, který je schopen porazit ostatní špičkové importy.

***

Cenné vítězství v Bratislavě !!!

09.09.2007 

Dnes odpoledne na Bratislavském závodišti se zrodil náš 2.největší úspěch po vítězství Lorda Silvana ve Velké Jarní Cenně. Dvouletý hřebeček Swakopmund alias Svaťa dokázal i na velmi těžké, hluboké dráze v kvalitní konkurenci koní z České Republiky, Maďarka, Slovenska a Rakouska zvítězit ve velmi těsném doběhu (o nos) před maďarským Vitulusem. Jednalo se o Velkou Cenu BBAG Baden-Baden v kategorii Listed na 1400m pro 2-leté koně, kteří byli uvedení v dražebním katalogu společnosti BBAG a zaregistrovaní dostihovými autoritami v Maďarsku, Rakousku, Slovinsku, Srabsku a Černé Hoře, ČR a SR. Nesená hmotnost byla u všech 58kg (jediná klisna v poli True Belle nesla o 1kg méně). Původně bylo do dostihu hlášeno 36 koní, na startu nakonec stanulo koní 14. Všichni startující koně se museli zůčastnit přehlídky v pedoku a slavnostní přehlídky před tribunami. Z Bratislavi jsme si odvezly krásnou cenu (soška dostihové koně s žokejem), nezapomenutelný zážitek a opojný pocit z vítězství.

***

Hrdiny dne Swakopmund a Mavera

09.09.2007 

Na koně i jezdce čekaly v druhé zářijové neděli v bratislavském Starom háji nelehké podmínky. Po několikadenních deštích byla dráha promočená a hluboká, za hranicí únosnosti. Mezi čtrnáctkou startujících ve Velké ceně BBAG na 1400m bylo i sexteto koní v slovenském tréninku a největší šance se všeobecně dávali svěřencovi trenéra Jaroslava Hanáčka ze stáje MN Racing, Big Dancerovi, vítězi dvojkových dostihů v Bratislavě, tentokrát v sedle s málo známým Španělem Christopherem Ceballos-Sanchezem, který však nepatřil k hlavním favoritům. Ty bylo třeba hledat v Connexovi z české stáje doktora Charváta od trenéra Filipa Neuberga a pod Janem Rájou, který už také zažil jak chutná vítězství. Stejný kurz 3:1 měl Swakopmund z další české stáje CK Martin Tour, který se blýskl naposledy vítězstvím v Rakousku. Michal Lisek ho nasedlal Jiřímu Chaloupkovi a třetím do party spolufavoritů byl Over Play z maďarské stáje BIH-MA pod Martinem Srncem. Svěřenec trenéra Sándora Ribárszkeho dosud startoval dvakrát a v Budapešti nenašel přemožitele.
Jenže u dvouletých začínajících juniorů se šance odhadují opravdu těžko a dostihy na rozmočené dráze to plně potvrdily. Big Dancer skončil poslední, Connex stihl poslední dotované místo, Over Play docválal před ním, ale ne nemedajlové příčce. Jen Swakopmund splnil přání svých majitelů i trenéra, ale na trati našel další zdatné soupeře. Především ve Vitulusovi, kterého připravuje také Sándor Ribárzski pro stáj MaS Racing Team a dirigoval ho Petr Kubík, a reprezentantovi české stáje Racing Club Salvator, Kevinu The Night v opatrovnictví trenéra Allana Petrlíka a pod taktovkou zkušeného rakouského žokeje Erwina Dubravky. Vitulus odskakoval z boxů s kurzem 10:1. Nakonec až cílová fotografie rozhodla o tom, že vítězem se stal Swakopmund po nádherném souboji nejtěsnějším rozdílem o nos před Vitulusem, kterého o několik dní později získal za šestimístnou sumu majitel české stáje YOKO. O další tři a půl délky zaostal Kevin The Night před Over Playem a Connexem. Z koní v slovenském tréninku se nejlépe umístila jediná klisna v startovním poli True Belle ze stáje Vadual od trenérky Zuzany Kubovičové pod Zdenkom Šmidem, která doběhla šestá a naznačila svoji perspektivu do budoucna.
Žokej Jiří Chaloupka zářil štěstím a navíc ukázal i cit pro koně, protože jako jezdec myslel v závěru i na svého čtyřnohého partnera a mladému juniorovi nechtěl uškodit i přesto, že šlo o opravdu lákavou výhru. "
Už jsem v závěru nechtěl používat bičík, tak jsem ho vyjížděl jen rukama a kdyby nám to tímto způsobem nebylo vyšlo, velmi by mě to mrzelo. Je to však velmi dobrý koník a dokázal to."
Swakopmund, narozený v Německu, je prvý potomek otce Golana, který vůbec vyhrál stakes dostihy. Přitom Golan je skvělý kůň, který zvítězil v klasických 2000 Guineas i prestižních King George VI. and Queen Elizabeth a skončil druhý v anglickém Epsom Derby a třetí v irském. Matka Shiny Waters nikdy na dráze neběhala. Majitel stáje CK Martin Tour koupil Swakopmunda na dražbě za 13000EUR a ten ze čtyř startů v kariéře dvakrát zvítězil a dvakrát se umístil na druhém místě a už jako dvouletý majiteli na dotacích vrátil to, co do něho investoval, a to věru není věc každodenní. Autor textu: Karel Němec. Z časopisu Životný štýl a koň

***

Lord Silvano překvapil ve Velké ceně Prahy

16.09.2007 

Výborně obsazený mílařský vrchol 29. Velká cena CK Martin Tour (Gd-3, 1600 m, 300 tis. Kč, 3+) měl favorita v obhájci loňského triumfu a rekordmanovi dráhy De Robertovi. Čtyřletý bělouš se také ihned ujal tempa dostihu a zavedl pole do cílové roviny. I v její první polovině si držel převahu, ale oproti očekávání nikdo z respektovaných starších soupeřů (především Hard Warrior, Certus a Paldox) nepodnikl útok. S tím naopak přišel tříletý tmavý hnědák Blue Coral. Vzápětí dostal favorita pod tlak a oba svedli nádherný a strhující 200metrový duel o vítězství. V cíli byl z obou reprezentantů stáje Dr. Charvát (každý je však u jiného trenéra) o hlavu dříve Blue Coral. Čtyři a čtvrt délky za De Robertem finišoval třetí Lord Silvano, vítěz Velké jarní ceny RABBIT CZ a reprezentant stáje sponzora dostihu CK Martin Tour. Po delším čase se tak klasický vítěz ukázal v dobrém světle na mílové trati a na domácí dráze.

***

Nahradí Ave Ransom Swakopmunda?

19.09.2007 

Nikoli vítěz dostihu badenské dražby z Bratislavy Swakopmund, ale jeho stájový druh Ave Ransom bude reprezentovat žlutočerné barvy stáje CK Martin Tour v nedělní milionové Ceně zimního favorita. Ambice hřebce, jehož povede Jiří Chaloupka, však nejsou srovnatelné se Swakopmundem přesto, že byl dohlášen do dostihu v posledním termínu. „Ave Ransom je kůň, s kterým počítáme spíš pro příští sezónu, letos ale absolvuje pražského a zřejmě i pardubického „zimního favorita“, prozradil trenér Michal Lisek, který dlouho zvažoval, zda do nedělního vrcholu nechat nastoupit původně přihlášeného Swakopmunda. „Z bratislavského vítězství se vrátil v pořádku, ale nakonec jsme s majitelem usoudili, že čtyři starty a dotace přes půl milionu korun jsou maximem, co od něj pro letošní sezónu můžeme chtít...“ V Ceně Zimního favorita Lisek favorizuje kvartet Vitulus, The Joe Mcardle, Addison a Storm. „Ostatní si to asi rozdají o páté místo, a to je i náš cíl,“ dodává.

***

Nový přírůstek zakoupen na Badenské dražbě 

18.10.2007 

Dnes odpoledne byl pro naší stáj na dražbě v Baden-Badenu zakoupen lot 92, hnědák jménem RETURN TO LUCK. Jeho otec Antheus je šampion starších koní 1986 v Itálii. Dokázal celkem šestkrát zvítězit - del Jockey Club Trofeo Lancia Gr.1, La Coupe de Maisons-Laffitte Gr.3, Prix de laVille de Trouville L. Druhá místa získal v těchto významných dostizích - in La Coupe Gr.3, Prix du Haras de Fresnay le Buffard L. Je otcem např. klisny Oxava - vítězky Prix de Flore Gr.3 a Listed-vítězů např. koní Anna Domani nebo Maritheus. Matkou Return to Luck je jednou ve Francii umístěná klisna Rivala po Riverman. Ta dala již 9 potomků, z nichž 5 jich dokázalo alspoň jednou zvítězit. Právě již zmiňovaná klisna Oxava (5 vítězství, dnes již také velmi úspěšná v chovu) je její nejvýznamnější potomek a vlastně pravá sestra našeho hřebečka.

***

BBAG: Další nákupy českých majitelů

18.10.2007 

Zatímco dražba ročků společnosti BBAG v Baden-Badenu byla ve znamení výrazně nižší aktivity českých kupců oproti předchozím ročníkům, dnešní první den říjnové třídenní mixed dražby si naši kupci počínali výrazně aktivněji. Jako první se dražby úspěšně zúčastnil majitel a trenér Martin Wolf, který za 9.500 euro získal tříletého valacha Katango (Big Shuffle - Katah, Arazi), dvojnásobného vítěze se ziskem 9.180 euro a aktuálním handicapem 70 kg. I lot 52, pod kterým se skrýval roční hřebec Manacor (Royal Dragon - Meren Re, Chief Singer) putuje, tentokrát za 5.000 euro, k Martinu Wolfovi. Stáj Hrubý získala za 5.500 euro dvouletého dosud nestartovavšího tmavého hnědáka Pipistrello, syna plemeníka Careless Secretary (Secretariat) a pětinásobné vítězky Paloella (Lomitas), která Pipistrellem v chovu debutovala. Ročka vydražila za 9.000 euro stáj CK Martin Tour, která se stala novým majitelem hřebce Return to Luck (Antheus - Rivala, Riverman), pravého bratra Gr.3 vítězky ze Saint-Cloud , pětinásobné vítězky a 12x umístěné klisny Oxava. Agentura Chris Richner Bloodstock získala za 3.500 euro ročního Sira Hermanna, syna na Slovensku nepříliš úspěšně působícího Sebastiana (Sadler's Wells) a dvojnásobné vítězky Shanice (Highland Park). O šest tisíc euro byl dražší další Richnerův nákup Table Dance, roční syn Tannenköniga a listed umístěné Take My Hand (Dashing Blade). Do dražby vstoupil i Ing. Jiří Trávníček, který za 2.400 euro získal letos narozeného Brokera, syna plemeníka Sir Warren (Warning) a dvojnásobné vítězky Bellindy (Peking Opera), polosestry šampióna Belenuse. České nákupy z prvního dne uzavřel Chris Richner angažováním ročního Cazzara (Second Set) za 7.000 euro, který je polobratrem vítěze letošního Slovenského derby Carmonda. 

***

Irsko: Nákupy českých majitelů u Tattersalls

18.12.2007 

Stáj CK Martin Tour získala za 6.000 euro odstávče hřebečka po Spartacus (Danehill) z nestartovavší Norma Desmend (Deploy), za 2.000 euro hřebečka po Golan (Spectrum) z nestartovavší Orange Royale (Exit To Nowhere), za 4.000 euro hřebečka po Camacho (Danehill) z Zaizafonic Davis (Law Society), polobratra úspěšného Irelands Crosse. Zdroj: www.fitmin.cz

***

Tři nové přírůstky do naší stáje

22.12.2007 

V pondělí 17.12. začala 3-denní dražba December Breeders Flat Sale 2007 pořádaná irskou pobočnou Tattersalls. První den se dražili ročci a koně v tréninku. Majitel naší stáje ale jel na tuto dražbu s cílem koupit 2-3 hříbata, která se dražila o den později. V 10:30 začala dražba. První hříbě, které se nám moc líbilo a které jsme měli vyhlídnuté jsme bohužel nekoupili a do teď nás to mrzí. Jednalo se o lot 224, o hřebečka po Singspiel, které se nakonec vydražilo za "pouhých" 5000 EUR. Další vyhlídnuté hříbě nám už ale neuteklo. Za 6000 EUR se nám podařilo získat hnědého hřebce po Spartacus.

Další nákup přišel o chvíli později. Stal se jím lot 309 - hřebeček, tentokrát ryzák po stejném otci (Golan) jako náš nejúspěšnější dvouletek Swakopmund.

Posledním přírůstkem do naší stáje se stal lot 396, hřebeček po Camacho polobratr u nás a v Rakousku úspěšného svěřence trenéra Petrlíka - Irelands Crosse.