Jdi na obsah Jdi na menu
 


KVĚTEN 2008

28. 5. 2008

Lord Silvano v pondělí v Paříži

04.05.2008

Zítřejšímu dostihovému odpoledne v pařížském Longchamp vévodí z hlediska kvality Prix Hocquart (gr.2, 2200 metrů), z českého hlediska je však mnohem zajímavějším dostihem už druhý bod pondělního programu, mílové listed Prix de Montretout . Právě do něj totiž zamířil loňský vítěz pražské Velké jarní ceny Lord Silvano, reprezentant stáje Martin Tour trenéra Michala Liska. Na nejslavnější dráze kontinentální Evropy nastoupí proti tuctu soupeřů z Francie a Německa s poměrně nevýhodným startovním boxem číslo 12. „Nemáme ambice, pokud jde o umístění,“ konstatuje ke svému koni majitel Vojtěch Martin. „Jedeme do Francie na zkušenou, a uvidíme, na co tam Lord Silvano bude stačit. Dostihový sport je ale plný překvapení, nebylo by špatné se v Paříži o nějaké postarat...“ Lord Silvano měl do Paříže dorazit v neděli tak, aby si po dlouhém cestování odpočal...

(zdroj: www.paddock-revue.cz)

Dodatek od nás: Lord Silvano má startovní číslo 11 a na pařížské závodiště dorazil v neděli kolem šesté hodiny ranní. Nyní odpočívá a aklimatizuje se po téměř 12-ti hodinové cestě

***

Lord Silvano v Longchamp devátý

05.05.2008

Loňský vítěz Velké jarní ceny z Prahy Lord Silvano dnes nastoupil na závodišti v Longchamp do mílových listed Prix de Montretout. Svěřenec Michala Liska pod Jiřím Chaloupkou se na centrální pařížské dráze bohužel neprosadil. Vítězství patří čtyřleté Cicerole po Barathea (ž.- Lemaire) v čase 1:36,10 (Velká Jarní Cena 2007 byla Lordem zaběhnuta v čase 1:40,25). Lordu Silvanovi patřilo v cíli deváté místo mezi třinácti startujícími. Na vítěze Lord Silvano ztrácel 10 a půl délky, a na start nastupoval v pozici naprostého outsidera s eventuálkou na vítězství 70:1.

(zdroj: www.paddock-revue.cz)

Bez umístění, ale také bez ostudy skončil výlet loňského vítěze Velké jarní ceny Lorda Silvana (Silvano-Lorica) do Longchamp. Zástupce stáje CK Martin Tour se dnes s ž. Jiřím Chaloupkou v sedle postavil na start listed Prix de Montretout (1600m, 52.000 euro) a v poli 13-ti koní doběhl devátý se ztrátou cca 10 délek na vítěze. (zdroj: www.fitmin.cz)

05.05.2008 - Longchamp
2055
Prix De Montretout

Rovina L - 1600 m
52000 EUR 52000 EUR (26000 - 10400 - 7800 - 5200 - 2600)
4letí a starší - Zápisné: 0 + 0 EUR, Start: 14:20

1

CICEROLE(FR), 4

56.5

Lemaire C.P.

9

 

2

ATHANOR(FR), 6

58

Bonilla Davy

4

 

3

SNOW KEY(USA), 4

56.5

ž Peslier Olivier

10

 

4

BERTRANICUS(FR), 5

58

Soumillon C.

3

 

5

STOP MAKING SENSE(GB), 6

56

Victoire Johan

11

 

9

LORD SILVANO(GER), 4

58

ž Chaloupka Jiří

1

 

Nestartovali:
Výrok: JISTĚ 3/4-1/2-1/2-kr.hlava
Čas: 01:36,10 ()
Majitel: , Trenér: , Chovatel:

(www.dostihy.cz)

***

Paříž: Spokojený Lisek

06.05.2008

Spokojený se vracel z Paříže po startu Lorda Silvana na úrovni dostihu kategorie listed trenér Michal Lisek. „Absolvovali jsme kvalitní dostih na skvělé dráze, a rozhodně jsme neudělali ostudu,“ domnívá se trenér, který z Longchamp veze deváté místo z třináctihlavé konkurence. Hlasy o tom, že Lord Silvano skončí v tomto dostihu daleko zpět, se tedy nepotvrdily, přesto vzbudil výsledek u skeptiků rozporuplné reakce. Ty však Lisek nesdílí. „Opět se ukázalo, že zahraniční srovnání jsou potřeba, a jsem rád, že tento názor sdílí i pan majitel. Další start plánujeme s Ave Ransomem ve Štrasburku, a pokud jde o Lorda Silvana, ten by mohl jít v Praze Velkou květnovou cenu. Bude však záležet na stavu dráhy, který v Chuchli dobrý není…“

(zdroj: www.paddock-revue.cz)

***

Lisek - Swakopmund míří na tabuli

14.05.2008

Netradiční výkonnostní test před Velkou jarní cenou v podobě bratislavského trialu má za sebou reprezentant stáje Martin Tour Swakopmund. Trenér Michal Lisek pro vlastní klasiku ale dává přednost pražskému dostihu – možná i proto, že obhajuje loňské vítězství Lorda Silvana. Tak vysoko ovšem v letošním roce Liskovy ambice nejdou. „Budeme spokojení, když se Swakopmund umístí do pátého místa, Velká jarní není pro něj nejdůležitějším dostihem sezóny. Je ovšem v pořádku a věřím, že se předvede v dobrém světle…“ Lisek respektuje před nedělním startem soupeře a věří, že dráha na pražském závodišti se dá do neděle do co nejlepšího pořádku. „Jsem zvědav, jak bude v neděli vypadat, ale doufám, že s dráhou tentokrát už problém nebude,“ konstatuje Lisek, jehož druhá tříletá naděje, Ave Ransom, měl v pondělí startovat ve Štrasburku, nakonec ale ze startu sešlo. „Udělali jsme chybu v přihlášce, a tak bude Ave Ransom běhat až příští týden v Baden Badenu,“ upřesňuje Lisek, který by s oběma tříletky rád zamířil do Českého derby.

(www.paddock-revue.cz)

***

Ave Ransom pozítří do Baden-Badenu

20.05.2008

(20.5.) Tříletého Ave Ransoma (Red Ransom) stáje CK Martin Tour čeká tento čtvrtek první vážnější test třídy. Hřebec, který letos působivě vyhrál chuchelskou dvojku na 1800 metrů, je hlášen do Iffezheimer Derby Trialu, dostihu na 2000 metrů o 11.000 euro. Hřebec, jehož povede ž. Jiří Chaloupka, se v dostihu mj. utká i s domácím Ostlandem (Lando) trenéra Schiergena, který je hlášen do Českého derby.  

(zdroj: www.fitmin.cz)

***

Ave Ransom se rozcvičí v Badenu

Jak majitel Vojtěch Martin v dubnu řekl, tak v květnu udělal. Jeho Ave Ransom je už přes týden na přihláškách pro pařížský Prix de l'Arc de Trimphe. V sousedství jeho jména se na této listině nachází nejen další český kandidát Normen, ale prakticky kompletní elita ze západní Evropy. Vedle CK Martin Tour a Yoko najdeme v kolonce zastoupených majitelů tradiční pojmy jako Godolphin, Aga Khan, Khalid Abdullah, Michael Tabor, Georg von Ullmann a vůbec skoro každého, na koho si lze v evropském turfu vzpomenout. Samotná přihláška ale na vstup do historie nestačí. A tak jsem se zkusil poptat, co je vlastně potřeba pro říjnovou účast v Paříži udělat a co by to znamenalo pro samotného Ave Ransoma.


Pokud se chce realizační tým CK Martin Tour o účast tříletého hřebce v pařížském vrcholu skutečně pokusit, bude nutné tomuto plánu přizpůsobit celou sezónu. V její první polovině sice zůstává pro Ave Ransoma vrcholem České derby, první test západoevropských možností ale absolvuje pod svým stálým žokejem Jiřím Chaloupkou už tento čtvrtek v Baden Badenu. V tamním Iffezheimer Derby Trialu na 2000 metrů se utká s šesti soupeři včetně do pražského derby hlášeným Ostlandem, který je s průběžným GAG 80 kg nejvýše hodnoceným Němcem na startu. Anglický účastník byl v pondělí škrtnut, a tak mezinárodní kolorit vytváří vedle Ave Ransoma ještě polský zástupce se švédským suffixem Skip the Rainbow

"Není to sice žádný zázračný dostih, ale slušný derby-trial, kam míří i koně s ambicemi pro německé derby. Bude to určitě velmi zajímavé srovnání. Od toho, jak to dopadne, se budou odvíjet další plány. Dostih je na 2000 metrů a další plánované starty budou na 2400 metrů. Kdyby byl do třetího místa, bude to velmi slušné a budu spokojen," řekl v neděli trenér Michal Lisek.

Ave Ransom se mu dosud jeví jako vytrvalec, který se může během příštích týdnů dál zlepšovat. "Jedeme do Badenu pro srovnání a aby nemusel běhat Velkou červnovou cenu. Je to pro něj přípravný dostih – pokud vše dopadne podle mých představ, do derby už by nic dalšího běhat nemusel," dodal Lisek.

Případný úspěch v tomto dostihu může říci ledacos o vyhlídkách Ave Ransoma pro České derby, ale říjnová Paříž s celkovou dotací 4 miliony eur zůstává stále velmi vzdálená. Eliminační kritérium v propozici dostihu sice zní jednoduše, ale pro potenciálního zájemce ze střední a východní Evropy má téměř "vražedný" tón: "Maximální počet startujících je 20. Pole bude redukováno eliminací o koně, kteří mají dle názoru handicapera France Galop nejnižší handicapový rating."

Lze to přeložit tak, že účast si lze zajistit pouze vítězstvím v grupovém dostihu ve Velké Británii nebo Francii? "Máte pravdu, místo na startovní listině teoreticky zaručuje vítězství v dostihu Gr.1 v Anglii nebo Francii, protože počet míst v boxech je omezen," odpovídá Dominique de Wenden z organizace France Galop. "Nicméně v praxi to vůbec nemusí platit. Všimněte si počty startujících v posledních třech ročnících: 2005 – 15 koní, 2006 – 8 koní, 2007 – 12 koní."

V květnu jsou navíc podobné počty stále jen velmi nezávaznou teorií. Uvidíme, co na to odpoví v příštích týdnech a měsících samotný Ave Ransom.

(zdroj: http://derby.bloguje.cz)

***

Baden Baden: Ave Ransom nepřipuštěn na start

22.05.2008

Svěřenec Michala Liska Ave Ransom nebyl dnes v Baden Badenu připuštěn na start Iffezheimer Derby Trial poté, co byly místní veterinární službou odhaleny nesrovnalosti v jeho vakcinaci. Nepřesnosti ve vakcinaci s koněm zřejmě přišly už z Francie, odkud Ave Ransom do stájí Michala Liska přišel. Dostih se tak odehrál bez něj .„Němci zřejmě nemají zájem, aby tu cizí koně startovali, a tak hledají všemožné překážky jejich startů, podle našich veterinářů je jeho vakcinace v pořádku,“ komentuje nepříjemnou událost majitel Vojtěch Martin. „Myslíme si, že jsme tu dnes běhat měli, pokud totiž vznikla chyba, určitě nebyla na naší straně. Více budeme vědět až poté, co posoudíme všechny okolnosti na našem Jockey Clubu…“

(zdroj: www.paddock-revue.cz)

Včerejší Iffezheimer Derby Trial (2000 m) se musel obejít bez českého zastoupení, když Ave Ransom nebyl do dostihu vpuštěn prý kvůli ,,veterinárním papírům" a zkomplikoval si tak cestu do Českého derby.

Měl to totiž být jeho jediný přípravný start před naším derby a bude jistě zajímavé, jakou alternativu nyní jeho realizační tým zvolí. Přestože v posledním startu porazil lehce Budapeste, který následně zdecimoval konkurenci ve ,,Frankerbergerovi", jeho průběžný handicap není tak vysoký, aby se nemusel bát o místo na startce.

Samotný trial vyhrál o délku Ostland (6,5:1), který pod Andraschem Starkem porazil favorizovaného All The Windse (1,9:1). Vítězný svěřenec Petera Schiergena je pro nás zajímavý tím, že je hlášen do Českého derby (kde je vypsán 7:1).

(zdroj: www.tiparuvpalec.cz)

Mimořádně frustrující zážitek přinesla stáji CK Martin Tour cesta Ave Ransoma do Baden Badenu. Místo startu v tamním Iffezheimer Derby Trialu, který měl přinést srovnání s širší německou špičkou a zároveň splnit roli přípravného dostihu na České derby, absolvovala výprava trenéra Michala Liska jen výměnu názorů s německými pořadateli. Ti nepustili Ave Ransoma na start kvůli údajným nesrovnalostem s vakcinací a pražská stáj tak jela stovky kilometrů zbytečně. "Budeme teď muset Ave Ransoma dohlásit za trojnásobek zápisného do Velké červnové ceny, aby měl naději dostat se do Českého derby," řekl včera zklamaný trenér Lisek.


Paradoxním rozměrem celého příběhu je skutečnost, že problém nebyl na straně českého veterináře, nýbrž evidentně spadá do doby před loňskou koupí Ave Ransoma ve Francii. "Jsme zklamaní a rozladění, byla tam evidentní snaha vyřadit Ave Ransoma za každou cenu z dostihu..." hledal slova majitel Vojtěch Martin. "Oni se oháněli tím, že razítko vakcinace je nečitelné a že je to celé špatně napsané, takže to o jeden den nevychází. Volali jsme na Jockey Club, kde nám potvrdili, že je vše v pořádku..."

Do problému, který svou bizarností jakoby patřil před rok 2004 a členství České republiky v Evropské unii, se na místě vložil ředitel Závodiska Bratislava Marián Šurda, který podle Vojtěcha Martina pořadatele téměř přesvědčil k přehodnocení rozhodnutí. Slovenská intervence ale ztroskotala na stejné skutečnosti, na které byla založena loňská kontroverze kolem vítězství High Reservation v Mostě – Ave Ransom byl mezitím škrtnut a pořadatel nemohl škrt podle platných regulí vzít zpátky.

"Údajně se jednalo o chybu subjektu, který koně vlastnil před rokem a půl. V pořádku prý nebylo francouzské očkování z roku 2007. Němci jsou v tomto ohledu nekompromisní, vybavuji si podobný případ z loňského roku v Mnichově," přibližuje podrobnosti Marián Šurda.

Z celého případu zůstala na české straně značná pachuť, neboť tuzemští pořadatelé pravidelně postupují vůči zahraničním hostům benevolentněji a jsou ochotni prominout drobné administrativní nesrovnalosti. Zda česká vstřícnost přetrvá i po případu Ave Ransom, zůstává otevřené. "Právě srovnáváme inkriminované údaje. Nedá se ale čekat, že by bylo reálné podat proti německému postupu oficiální protest," řekla Eva Chaloupková z Jockey Clubu ČR.

(zdroj: http://derby.bloguje.cz)

***

Ave Ransom do Velké červnové

23.05.2008

Zklamaný realizační tým Ave Ransoma se vrátil z Baden Badenu, kde nebylo z administrativních důvodů svěřenci Michala Liska umožněno zúčastnit se tamních dostihů. Trenér se ale už dívá do budoucnosti, a tou je pro jeho svěřence především České derby. Na kvalifikaci do něj ale jeho svěřenec potřebuje zapracovat na handicapovém hodnocení. „Půjde tedy nyní Velkou červnovou cenu,“ říká Lisek s tím, že jeho svěřenec bude dohlášen za trojnásobek zápisného. „Současné propozice to umožňují a my téhle možnosti využijeme,“ upřesňuje trenér, který ovšem nyní myslí především na start nedělní Velké květnové ceny s Lordem Silvanem. „Je to hodně nabitý dostih, ale věřím, že našemu koni nebude vadit měkčí dráha a půjde dobře. Je otázkou, jak si s měkčím povrchem poradí soupeři,“ konstatuje trenér. 

(www.paddock-revue.cz)

***

Velká červnová: Tentokrát skutečný test

28.05.2008

V posledních letech ztrácela Velká červnová cena, snad zásluhou poklesu dotace i klasifikace dostihu z listed na obyčejnou jedničku, svou dříve nezpochybnitelnou prestiž nejvýznamnějšího trialu na derby. Letos, zdá se, je její postavení mnohem lepší. Na startovní listině letošní Velké červnové ceny ESO9 INTRANET se sejde trojice hřebců, kteří dnes vypadají jako nejnadějnější adepti naší modré stuhy. Na prvním místě jmenujme hřebce Budapest (Montjeu) s rodokmenem jak předurčeným pro úspěch v derby, který o sedm délek triumfoval v Memoriálu dr. Frankenbergera na 2000 metrů. Hřebecmá dnes předběžný kurz na vítězství v derby 4,5:1 a nám se jeví jako jeho předběžný favorit, byť je třeba brát v úvahu slabší konkurenci v MDF, nebo přesněji slabší tu, která dostih přežila ve zdraví a bez kolize. Ještě nižší kurz 4:1 má dnes na derby Dick Morris (Kalanisi), těsně druhý z Velké jarní ceny. Pokud se ale podíváte na čas VJC, zejména na extrémně pomalou poslední čtyřstovku, kterou podle našeho názoru nelze omluvit stavem dráhy, nezdají se Dickovy derby akcie jako nejsilnější cenné papíry pro modrou stuhu. Ale šlo o hřebcův první start v sezóně a František Holčák umí připravit koně na velký dostih. Třetím je Ave Ransom (Red Ransom), který má za sebou letos "jen" vítězství ve dvojce na 1800 metrů a do Velké červnové musel být dohlášen po nepovolení startu v Baden-Badenu kvůli nesrovnalostem ve vakcinačním schématu. Hřebec při svém vítězství ale předvedl pěknou akci a zahrát si jej ještě dnes na derby v kurzu 8:1 nemusí být nerozumné.  

(zdroj: www.fitmin.cz)

Tuto neděli je hlavním bodem programu 57. Velká červnová cena ESO9 Intranet (NL, 2235 m). Ta je stejně jako každý rok hlavní předzkouškou Českého derby, což potvrzuje i přítomnost největších předběžných favoritů pro vrchol sezóny na její startovní listině.

Kurzové nabídce na oba zmíněné dostihy vévodí nesledovanější letošní import Dick Morris (2,75:1). Ten se v Čechách uvedl nejtěsnějším možným druhým místem ve VJC a jeho závěrečný nápor, který přišel po jeho slabším momentu v polovině cílové roviny, naznačil vytrvalecký potenciál. I jeho původ napovídá, že delší distanc by mu nemusela dělat problém, ale tyto předpoklady nejlépe potvrdí až samotný dostih. Ani nejmenší pochybnosti ohledně distančních předpokladů se naopak netýkají Budapeste (3:1), který naposled lehce triumfoval v Memoriálu dr. Frankenbergera. Tentokrát ho čeká podstatně silnější konkurence, přesto také patří k favoritům. Vysoké ambice můžou mít i oba svěřenci trenéra Liska, kterými jsou při letošní premiéře snadný přemožitel Budapeste Ave Ransom (4:1) a Swakopmund (5,5:1). Ten zase předvedl ve VJC výborný spíd ze zadních pozic a i jemu by tak mohli metry navíc prospět. Ve své kariéře zatím zůstává neporažen Magic Slipper (7:1), ale zatím nezamířil výše než do trojkového handicapu, kde ukázal, že známka 67 kg rozhodně neodpovídá jeho možnostem. Koněm pro překvapení je Letní Bouře (12:1), které do sezóny vstoupila výborným druhým místem v Mostě. Vytrvalost jí určitě neschází a dlouhá pražská rovina by se měla na jejím výsledku pozitivně projevit. O dvě místa a dva krky za ní naposled skončil Abascas (10:1). Od toho se tehdy čekalo asi trochu více a pokud se chce zařadit mezi vážné adepty na zisk vavřínového věnce s modrou stuhou, bude muset hodně přidat. Před sezónou patřil mezi vážné derby kandidáty i Cabernet (10:1), ale jeho německý start budí určité rozpaky a momentální forma je stejně jako optimální distanc v jeho případě těžko odhadnutelná. Ve svých dvou životních startech mnohé naznačil Imposant For Life (12:1), ale v podobné konkurenci uspěje jakýmkoliv tabulovým umístěním. To platí i pro Vernal Pointa (15:1), který posledně na mosteckém hipodromu příliš neuspěl, ale jeho projevu parametry tamní dráhy moc nesvědčí. Další zástupce českého chovu Tesiov (20:1) nevstoupil do sezóny úplně špatně, ovšem nyní ho čeká obtížně řešitelný úkol. Universe Of Gracie (30:1) předvedl ve svých bratislavských startech pokrok od loňské sezóny. Na dotaci nejspíš nedosáhne, ale rating potřebný pro účast v derby si zajistit může. Podobné šance má i Duplo (30:1), který letos poměrně úspěšně startoval v nižších kategoriích. První dva z mostecké trojky Mashrai (30:1) a Seco (50:1) jsou outsidery dostihu.

(Zdroj: www.tiparuvpalec.cz)

***

Lisek: Tandem chce do derby

28.05.2008

S dvojicí zástupců na start Velké červnové ceny jde stáj CK Martin Tour. Trenér Michal Lisek nasedlá do dostihu kromě původně plánovaného Swakopmunda i Ave Ransoma, jemuž pro administrativní překážky neumožnily start v německém derby trialu. „Byl chystán na dva dostihy, kterých se nakonec nezúčastnil, doufám ale, že se na něm tahle skutečnost nijak nepodepíše,“ konstatuje Michal Lisek a k oběma svým svěřencům dodává: „Jdou do Velké červnové především proto, aby si zajistili slušný handicap pro derby, a mým hlavním přáním v dostihu je, aby zůstali v pořádku. Pokud by se k tomu povedlo získat první dvě místa, určitě bychom se nezlobili,“ konstatuje trenér. „Před neděli budeme doufat, že v Chuchli zaprší, oběma by to jistě vyhovovalo a zejména Ave Ransom jako velký těžký kůň tvrdou dráhu příliš nemiluje. To Swakompund, ten už dokázal zaběhnout na všech podkladech ,“ soudí trenér. Preference mezi svými svěřenci prozatím nesděluje, byť obvyklý stájový jezdec Jiří Chaloupka pojede na Swakopmundovi, zatímco Ave Ransoma pojede Iva Miličková. „Není to lehce jezditelný kůň,“ upozorňuje Lisek.

(zdroj: www.paddock-revue.cz)